Leczenie nerwicy
Nerwica to zaburzenie lękowe występujące w każdej grupie wiekowej, które w znaczny sposób wpływa na pogorszenie komfortu i jakości życia. Zaburzenie to objawia się przede wszystkim nieuzasadnionym często lękiem i ogólnym niepokojem. Objawy nerwicy są jak porozsypywane puzzle, rzadko kiedy chory sam potrafi dopasować poszczególne elementy do układanki, dlatego do psychologa lub psychiatry trafia najczęściej ze skierowaniem od innego lekarza specjalisty - który nie potrafi odnaleźć przyczyny objawów, na które skarży się pacjent - wynika to z tego, iż ich ciało jest całkowicie zdrowe, a sam problem leży w umyśle.
Mózg, jako ośrodek władzy nad całym ciałem, może wysyłać szereg różnych informacji i impulsów, dlatego sklasyfikowanie nerwicy pod kątem określonych objawów jest prawie niemożliwe, tym bardziej, iż mimo objawów psychicznych, często dochodzą również objawy somatyczne, a więc rzeczywiste bóle i problemy z określonymi częściami ciała, do najczęstszych symptomów wymienić można: mdłości, bóle głowy, bezsenność, tiki nerwowe, koszmary, wymioty, bóle w klatce piersiowej, bóle mięśniowe.
Jakie są przyczyny nerwicy?
Zaburzenie nerwicowe objawia się najczęściej u osób, które przeżywają lub przeżyły jakiś osobisty dramat, a także u tych, którzy żyją w ciągłym stresie. Traumatyczne wydarzenia z dzieciństwa, mimo iż często zapominane w dorosłym życiu, również mogą być ukrytą bombą zegarową. Nerwica jest swoistą reakcją obronną zdezorientowanego organizmu.
Leczenie nerwicy
By leczyć zaburzenie nerwicowe, w pierwszej kolejności należy je szczegółowo określić, dlatego tak ważne jest zachowanie szczerości w rozmowie z psychologiem, psychiatrą lub psychoterapeutą - te osoby są po to, by pomóc. Leczenie ma zazwyczaj charakter terapii, podczas której chory uczy się tego, jak odróżniać lęki nieuzasadnione od tych realnych oraz wytworzyć odpowiednie sposoby obrony przed nimi, stosuje się także terapię farmakologiczną, polegającą najczęściej na przyjmowaniu środków antydepresyjnych i uspokajających. Nerwica nie jest urojeniem, chory bowiem najczęściej zdaje sobie sprawę z faktu, iż jego lęki i obawy są całkowicie nieuzasadnione. Często jednak nerwicy towarzyszy hipochondria, a więc zaburzenia polegające na szczególnym obawianiem się o swoje zdrowie, a także wmawianie sobie nieistniejących chorób. Stąd, gdy odwiedzając kolejnych specjalistów w poszukiwaniu potencjalnie groźniej choroby, usłyszą diagnozę o nerwicy, mogą poczuć się oszukani i zlekceważeni, często nie dopuszczając do siebie myśli, że problem leży w ich głowie, a nie ciele.
Zobacz więcej informacji na stronie http://www.wolmed.pl